Please pay attention to the fact that you ought to see a menu to the left of your screen. If not: use this link
Also notice that this page seems one but in fact uses several pages, this to reduce download time

FANPAGES/SKATERS
General information
Find more on the professional teams links
ISU results (Championships and Worldcups) and biographies
Jeroen Heijmans Full results of all major events!!!, skaters biographies
Olympians on IOC site
All sporters on alphabetical order (not finished yet)
Skatelog find info about a lot of skaters
Evert Stenlund's biographies of the greatest male speedskaters in history
Paul Hanlin's biographies of the "sweet sixteen" women
Canadian team
Dutch teams
USA Hall of Fame
House of Sports sportsmarketing
Golden coaches NED among them skating coaches
Dutch starssearch under birthname
Right to Play topsporters for sporters NED branch
sportswitnesses
fans
Langebaanschaatsen en sprinten NED
Norwegian skaters NED
Koninklijk Oranje Bitter Comité NED
Schaatsen
Schaatsfans Schijndel
Schaatsskeeler NED
Schaatsen te gek joh he !!! NED
Schaatsvrouwen.nl about Dutch women speedskaters
Sexy Dutch some skaters among them
The Kneuzen
IJsvereniging Interscotts Dutch speedskating Supporters
Norway supporter team
Norwegian Friends of Speedskating
Zuidelijke Schaatsers
Villa web schaatsen 2e Villa next
De Wereld van OranjeNED
Birthdays January-June + July-December
Longtrack Skaters here for marathon skaters
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Back to list
Kjetil Johansen Amundrud
Ken Anderson
Matteo Anesi
Monique Angermüller
Bianca Anghel ENG
Daniela Anschütz
Nele Armée
Susan Auch
Brent Aussprung
Back to list
Eelco Bakermans 2e
Andreas Behr
Jean René Belanger FRA
Willeke van Benthem
Bart Berg
Jelmer Beulenkamp
Annette Bjelkevik
Hedvig Bjelkevik
Bonnie Blair
Kai Bloetjes
Jens Boden
Margot Boer
Morten Bolstad
Ingo Bos
Jan Bos 2e 3e 4e 5e 6e
his brother Theo with foto'of Jan
Geatan Boucher
KC Boutiette also marathon
Linda Bouwens
Christian Breuer
Pascal Briand
Tim de Bruijn
Natasja Bruintjes
Håvard Bøkko
Back to list
Kip Carpenter
Henrik Christiansen
Back to list
Stian Dalen
Jörg Dallmann 2e
Shani Davis 2e 3e
Sanne Delfgou
Tessa van Dijk
Frank Dittrich
Shane Dobbin
Friederike Dolle
Daniela Dumitru
Harry Dunnink
Back to list
Mark Eaton
Urd Åsa Vallumrød Eidsten
Lars Elgersma 2e
Eskil Ervik
Reitse Eskens
Ferdinand van Essen
Back to list
Ytzen Faber also marathon
Enrico Fabrisvideo on site
Sebastian Falk
Camilla Helene Hallås Farestveit
Casey FitzRandolph
Katja Franzen
Daniel Friberg
Anni Friesinger GER+NED 2e 3e 4e 5e 6e
Jan Friesinger
Rayk Fritzsche
Kevin Frost
Back to list
Monique Garbrecht Enfeldt GER+ENG
Annette Gerritsen 2e
Jeroen Gijzen
Matthijs van Gink
Kristin Gittel
Helen van Goozen
Beatriu Gómez
Niels Goverse
Cathrine Grage
Marc Greenwald Picture's of Marc and US an Dutch team
Renate Groenewold 2e NED+ENG
Stefan Groothuis
Øystein Grødum
Back to list
Anton Hahn
Jane Halfpap
Kuniomi Haneishi
Sören Harder
Maren Haugli
Sverre Haugli
Chad Hedrick 2e 3e
Eric Heiden
Ingvild Hellem
Mari Hemmer
Erik Henriksen
Sietse Heslinga
Stefan Heythausen
Marieke van Hoek
Johan Hoekstra
Jesper Hospes 2e
Clara Hughes
Back to list
Yusuke Imai
Alexandra Ianculescu
Claudia Irrgang
Back to list
Jan de Jager
Dan Jansen
Floris-Jan Jansma
Mats Roger Jensen
Kent Robin Johannessen
Bob de Jong
Tonny de Jong
Ben Jongejan
Back to list
Michael Kaatee
Dennis Kalker
Rhian Ket
Jeroen Keuning
Arjen vd Kieft
Cindy Klassen 2e NED
Katherine "Kit" Klein look at 1932
Jorien Kleinsman
Moniek Kleinsman 2e
Klevchenya
Dag Erik Kleven
Rigard van Klooster
Lars Koenders
Jacques de Koning
Mike Kooreman
Rodney Kopish
Pasi Koskela
Pekka Koskela
Johann Olav Koss
Olaf Kotva
Erik Kraan
Sven Kramer 2e 3e 4e
Simon Kuipers
Tine Køpke
Back to list
Christian Lange
Odd Øystein Langegård
Jakko Jan Leeuwangh
Catriona Lemay Doan
Ellen Kathrine Lie
Rune S. Lien
Mattias Lindbohm
Denice Lindeboom
Yekaterina Lobysheva
Barbara de Loor 2e
Andrew Lovevideo on site
Back to list
Jarno Meijer
Wouter Mesker
Kathi Metzner
Rixt Meyer
Pieter Millenaar
Jannicke Jane Mikkelsen
Raluca Moldovan
Knut Morgenstern
Denny Morrison
Els Murris
Back to list
Mayke Nagtegaal
Geir Nesset from mid Norway
Dave Newman
Konrad Niedzwiedzki
Gunda Niemann - Stirnemann
Tuomas Nieminen
Beorn Nijenhuis
Andrea Nuyt business site of Andrea
Halvard Nyquist
Back to list
Tomomi Okazaki JAP 2e 3e 4e 5e
Wouter Oldeheuvel
Daniela Oltean
Frouke Oonk
Wierd Osinga
Sayori Osuga 2e
Hein Otterspeer
Back to list
Nate DiPalma
Derek Parra 2e
Nick Pearson
Claudia Pechstein 2e NED+ENG 3e 4e 5e
Marc Pelchat
Franziska Petereit
Christian Pichler
Tijn Ponjee
Michael Poot
Ids Postma
Anke Prinsen
Mark Prinsen
Tom Prinsen
Back to list
Jeanine Raddatz
Kevin Regelink
Rintje Ritsma
Ralf van der Rijst
François-Olivier Roberge
Eva Rodansky
Jennifer Rodriguez
Ingo Roelofsen
Tim Roelofsen
Johan Röjler
Anna Rokita
Gianni Romme
Rien de Roon
Daan Rottier
Cristoffer Fagerli Rukke
Bjarne Rykkje
Brigt Rykkje
Back to list
Markus Sandbichler
Eriko Sanmiya
Martina Sáblíková
Franziska Schenk GER 2e
Kris Schildermans
Romain Schmitz GER+ENG+FRA
Tobias Schneider
Hiroyasu Shimizu 2e 3e
Shihomi Shinya
Roberto Sighel
Chiara Simionato
Sondre Skarli
Jan Smeekens
Gretha Smit 2e
Lionel Sodogas
Lisanne Soemanta
Yuri Solinger
Tore Solli action for Heerenveen
Maren van Spronsen
Sanne van der Star
Roderick Stift
Ale Stoker
Oliver Sundberg
Matthias Schwierz
Martina Sáblíková ENG+GER
Lasse Sætre
Ådne Søndrål
Back to list
Toyoki Takeda
Marianne Timmer 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e
Rudi Tissingh
Annemarie Thomas 2e
Mark Tuitert 2e NED+ENG 4e 5e
Back to list
Trinette Ufkes coach DEN in dutch
Jan Uitham
Jochem Uytdehaage 3e 4e 5e 6e 7e 8e
Back to list
Diane Valkenburg
Gerard van Velde 2e look under "bekende sporters"
Bart Veldkamp
Cindy Vergeer
Carl Verheijen 2e old version
Koen Verweij
Marja Vis 2e
Ria Visser
Sabine Völker
Jorien Voorhuis
André Vreugdenhil
Mirek Vtipil 2e
Back to list
Paulina and Claudia Wallin
Dennis Walzer
Bart van Wanrooy
Heike Sinaki-Warnicke
Marco Weber
Erben Wennemars 2e
Freddy Wennemars
Ties Wielinga
Bas van Wijk
Marion Wohlrab
Jeremy Wotherspoon 2e 3e 4e
Mark Wouda
Øyvind Wulvik
Ireen Wüst 2e 3e
Back to list
Eric Zachrisson
Svetlana Zhurova
Pamela Zöllner
Christina Petzold-Zummack
Pawel Zygmunt
Marathon skaters
Peter Agten
Henk Angenent
Daniëlle and Eyelien Bekkering
Douwe Bierma
Kai Bloetjes
Benno Crombeen
Robert van Dalen
Astrid de Graaf
Romke de Haan
Rob Hadders
Sandra 't Hart
Stephanie Haverkort
Arno Hendrikse
Esther Hilberink
Erik Hulzebosch 2e
Annemargreet Kramer
Martijn Kromkamp
Harry Kuipers
Jolanda Langeland
Kimberly Muusse
Geert Plender
Cees Schep
Arjan Smit
Jenita Hulzebosch - Smit
Andrea Sikkema
Erik Jan Spijkerman
Arjan Stroetinga
Yoeri Takken
Karlo Timmerman old
Sven Abe Tjalma
Arthur Veldhoen
Arnaud Venema
Thedo Vos
Douwe de Vries
Elma de Vries
Coen Wesselman
Stephan Wielinga
André Withaar
Birgit Witte
Carla Zielman
Monique en Sandra Zijlstra

(PROFESSIONAL) TEAMS
general information
Sporttop an initiative from Jochem Uitdehaage, to support new talents
Longtrack International
Canadian National Allround team Arne Dankers,Brittany Schussler,Brock Miron,Christine Nesbitt,Cindy Klassen,Clara Hughes,Denny Morrison,Jaymes Morrison,Jeff Kitura,Jeremy Wotherspoon,Justin Warsylewicz,Kerry Simpson,Kim Weger,Kristina Groves,Lucas Makowsky,Mark Nielsen,Michael Ireland,Shannon Rempel,Steven Elm 2eFrançois-Olivier Roberge, Jean-René Bélanger, Vincent Labrie, Michèle D'Amours, Justine L'Heureux et Gregor Jelonek
DSB bank Simon Kuipers, Mark Tuitert, Annette Gerritsen, Margot Boer, Sjoerd de Vries, Laurine van Riessen, Marianne Timmer, Stefan Groothuis Trainer: Jaq Orie. Shani Davis and Moniek Kleinsman are sponsored too
Eissportclub Erfurt; Trainingsgruppe Gneupel Sabine Völker, Andreas Behr, Jörg Dallmann, Heike Hartmann, Georg Taubenrauch, Renè Taubenrauch, Judith Hesse, Robert Lehmann
Fujikyu Skaters JAP 2e JAP Japanese speedskating team +ENG
High5 speedskating
Hofmeier schaatsploeg Marja Vis, Gretha Smit, Pim Schipper, Foske Tamar van der Wal, Jurre Trouw, Jan Bos trainer: Ron Neymann
Hungarian speedskating team
Equipo Mexicano De Painaje De Velocidad Sobre Hielo Erik Kraan, Arnim Ruelas
KNSB Jong oranje Koen Verwij, Pim Cazemier, Roxanne van Hemert, Jorieke van der Geest, Jetske Wiersma, Jurgen van der Velde, Floor van der brand, Yvonne Nauta, Demian Roelofs, Kjeld Nuis Trainer: Jan van Veen en Zoran Radmilovic
KNSB opleidingsploeg Jan Blokhuijsen, Berden de Vries, Ingeborg Kroon, Natasja Bruintjes, Tim Roelofsen, Tom Schuit, Jesper Hospes Trainer: Peter Kolder
KNSB regio top Linda Bouwens, Sanne Delfgou, Tessa van Dijk, Janneke Ensing, Emilie Gale, Marloes Gelderblom, Lisette van der Geest, Jorien Kranenborg, Mayon Kuipers, Maren van Spronsen, Bart van den Berg, Ted Jan Bloemen, Stevin Hilbrands, Mark Ooijevaar
Kjør utgang Kim-André Eldevik, Eivind Lia, Hans Kristian Smedsrød, Kjetil Amundrud Trener Kåre Eldevik
Link-it Brittany Schussler, Christine Nesbitt, Cindy Klassen, Clara Hughes, Kerry Dankers, Kim Weger, Kristina Groves, Michèle D'Amours, Nicole Garrido, Shannon Rempel, Tamara Oudenaarden, Arne Dankers, Brock Miron, Denny Morrison, François-Olivier Roberge, Jay Morrison, Jeremy Wotherspoon, Justin Warsylewicz, Lucas Makowsky, Mark Nielsen, Michael Ireland, Steven Elm, Vincent Labrie Trainer: Ingrid Paul
Novis team Martina Sáblíková, Andrea Jirku, Karolína Erbanová, Jana Vodicková, Zdenek Haselberger, Pavel Kulma, Milan Sáblík, Miroslav Vtípil, Matej Pravda, Petr Pravda, Jirí Seifert, Dudek Šír, Roman Vodicka, Marian Cienciala Trainer:Petr Novák
NSF NOR Petter Andersen, Eskil Ervik, Øystein Grødum, Lasse Sætre, trainer: Peter Mueller
Q Sports International coach: Eric Flaim, KC Boutiette, Cory Carpenter, Joey Cheek, Derek Parra, Jen Rodriguez, JP Shilling, Becky Sundstrom, Jondon Trevena
Sankyo Seiki
Team Anni Friesinger Anni Friesinger, Jan Friesinger, Arjen van der Kieft, Jeroen Gijzen, Bart van Wanrooy, Wouter Mesker, Daan Rottier, Pamela Zoellner, Anton Hahn Trainer:Gianni Romme
Team Sitel: Rintje Ritsma
Skateteam Inzell: coach: Markus Eicher, Agnes Friesinger, Anni Friesinger, Jan Friesinger, Barbara de Loor, Danny Leger, Dino Gilarduzzi, Gabi Hirschbichler
SOPPS skating team: Rune Stordal, Reidar Bohlin Borgersen, Trond Arne Tørset, Odd Bohlin Borgersen, Vidar Vang Lutnæs, Kent Kolnes, Edvin Hegg Bårdsen, Morten Stordal, Hilde Røgeberg Pedersen, Eivind Lia, Odd Øystein Langegård
Sportnavigator: There are so many athletes sponsored by this sponsor, so take a look at their site
De Sprinters: Arjan Schippers, Geert Bosscher, Johan Zonderland, Niels Jansen, Geert Hamstra, Ytzen Faber, Pieter Albada, Klaas Hoomans
Sweskate Daniel Friberg, Johan Röjler, Joel Eriksson, Fredrik Forsell, Paulina Wallin and Claudia Wallin. Coach is Andreas Larsson
Team APPM Jacques de Koning, Lars Elgersma, Boris Kusmirak, Yuri Solinger, Rhian Ket, Rigard van Klooster
Team Telfort oude DPA site Gretha Smit, Remco Olde Heulvel, Ralf vd Rijst, Stefan Groothuis, Jan Bos coach: Ingrid Paul, John Halfweeg
TVM: Erben Wennermars, Sven Kramer, Carl Verheijen, Wouter Oldeheuvel, Ireen Wust, Renate Groenewold, Paulien van Deutekom, Marit Leenstra, Beorn Nijenhuis, Jan Smeekens, coaches: Kosta Poltavets, Gerard Kemkers
Team Viteau Watercoolers VPZ schaatsteam: Ben Jongejan, Michael Kaatee, Tom Prinsen, Remco Olde Heuvel, Diane Valkenburg, Thijsje Oenema, Sanne v/d Star, Huub v/d Wart, Sophie Nijman, Wieteke Cramer, Tim Salomons, Jorien Voorhuis coach:
Longtrack national
EU team is open for other that Swedes too ENG
Amsterdamse schaatsselecties NED
Baanploeg Drenthe NED
Bijselectie (Friesland) NED
CA ploeg NED
Dutch Skating team
ELJO Exalto Transport NED
Friese selectie NED
Gewestelijke selectie Brabant Limburg NED
Groningen Schaatsselectie
Het Greenteam
Ice Racing Team Twente ??? 17-10-08
Jacks Angels NED
Kjør Utgang
Speedy Senoritas NOR
Junioren B Gewest Zuid-Holland NED
gouden griffel buurt schaats team
Kishimoto Clinical Laboratory Group team JAP
Mjøsteam NOR
Schaatsteam Bolsward
Schaatsteam Wim Nieuwenhuizen ! 25-06-2010
Speedy Senoritas NOR
Sprint selectie NED
Stichting Top Schaatsen Haarlem
Region Østviken NOR
Schaats promotieteam Brabant NED ??? 25-10-08
Team Choose 2 Achieve
team Frits
Team NINO NED
Team One NED
The SkatersTim Roelofsen, Jesper Hospes, Floris-Jan Jansma
Vestingfinance schaatsploeg
team de Wit
old
APAC schaatsteam NED
Marathon all sites are Dutch
Look on this site for Marathonteams in NED if you can't find it below
Adformatie
BAM schaatsteam
Biesterveld
Brun.nl
Bouw Consulting Twente schaatsteam
Bouwglas Gesman Kocomon vastgoed 2e
DSB bank
Edso software
Enkhuizer Almanak
Foekens damesteam
Foekens heren team
Groene Hartsport
Schaatsteam Haak Bional Jovetra
De Haan Westerhoff / VrieService
De Hypotheker
InterCarParts.nl
Jorritsmabouw
Landjuweel BTN de Haas
Laurus schaatsploeg
Marinoschaatsers Marathon skater skaters in education
Nefit
Powerplay.nl NED
Proteq direct
Safan Foekens (Team Ruitenberg)
Schaatsploeg Noord Nederland
Skits
Stehmann
Stichting Schaatspromotie West-Nederland (Bikelife)
Time Out Sport - Vrieling
Team 4xx
Team Bekkering
Team Pro Horeca
team TNT Express (Angenent)
VPS IJsvogels
Wessels-BMC-Mijnten
van der Wiel 2e
Zuidema kranen
Other
Sanex The Dutch skatingsite NED

MARATHON
see also on OUTDOOR EVENTS for natural ice marathons
results on most of the pages

Dick van Gangelen trofee
Marathonschaatsen Dutch marathon speedskating and teams by Jan Zwanenburg NED
All Marathon links
mailing list for marathon
Marathonschaatsen Groningen NED
Marathon photo site by Harry Kuipers, Jan van Oosterom and H. de Boer
North American Marathon Skating Association
Marathonskating Zuid Holland NED
Marathon skating North Netherlands
marathonschaatsen Breda
Marathons in Deventer
Dick Stada marathon skating in the northern Netherlands NED
Nico Knijn
Schaatspeloton general news and results
Marathon events
Triavium Cup NED
Gewestelijk 5-ban(an)en toernooi Marathonschaatsen NED

Last time refreshed on 25 June 2010
© '99-'10 Caroline van Staaveren
Links collected since 7 October 1999
Back to other links
Back to homepage
Last linkverification 02-05-05